spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Beton Çatı Yazdır E-posta

 BETON ÇATI :

STYROFOAM levhaları ile betonarme eğimli çatılar yalıtılırken, mineral lifli ısı yalıtım malzemeleriyle yalıtılması durumunda monte edilmesi gereken ahşap kadronların yapımına gerek kalmaz. Yüksek mukavemetli Styrofoam yalıtım levhalarının, çatı son kat örtüsünden (kiremit vs.) gelen ve çatıya binen farklı yüklere karşı dayanımı yüksektir. Betonarme kırma çatı yalıtımının, ters çatı sistemine benzer prensipleri ve avantajları vardır: Bitümlü su yalıtım membranı doğrudan ısı yalıtımı altındaki betonarme üzerine uygulanması tavsiye edilir, böylece ısı yalıtımının ve diğer tabakaların yerleştirilmesi hava şartlarından bağımsız olarak yapılabilir.
 
   
 
Tek Kat Isı Yalıtımı Çatılar
Bitümlü su yalıtım membranı serilen beton çatı üzerine, saçaklardan başlayarak Styrofoam levhaları ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde ve şaşırtmalı olarak yerleştirilir. Yalıtım levhaları özel dübeller kullanılarak baskı çıtaları üzerinden beton yapıya tespit edilir. Tespit noktalarının sayısı ve yeri, yapı ile ilgili mühendislik ihtiyaçlarına uygun olarak uzman bir mühendis tarafından hesaplanmalıdır. Öncelikle matkapla, baskı çıtaları üzerinden betonarme çatıya doğru ısı yalıtım malzemesi geçilerek dübeller için delikler açılır ve baskı çıtaları betonarme çatıya dübel ile sabitlenir. 40 mm kalınlıkta olması tavsiye edilen baskı çıtaları üzerine, kiremit tespit çıtaları veya shingle uygulanacaksa OSB ahşap yonga levhalar yerleştirilir.

İki Kat Isı Yalıtımı Çatılar
Kalınlığı çok fazla olan (? 100 mm) ısı yalıtım uygulamalarında emniyetli, uzun tespit elemanlarının temini ve yalıtım katmanının baskı çıtalar yardımıyla betonarme çatıya uygulanmasında zorluklarla karşılaşılabilir. Styrofoam levhalarının kalın uygulanması ve yüksek bükülme mukavemetinden dolayı, tespit elemanı sayısında önemli artış yapılma zorunluluğu ortaya çıkar. Bu durumda çift tabakalı bir yerleştirme daha uygun çözüm olabilir.

Bu uygulama aynı zamanda beton çatı yüzeyinin düzgün olmaması ve düzeltme gerektiği durumda da çözüm olabilir. Polimer bitümlü çatı örtüsü üzerine eğime paralel olarak yerleştirilen kesiti 50/75 veya 60/80 olan çıtalar önce betonarme çatıya sabitlenir. 50-60 mm kalınlığında çıtalar arasına boşluksuz ve tam yerleşecek ölçülerde kesilmiş ROOOFMATE PS levhaları, solventsiz bitümlü soğuk bir yapıştırıcı ile bitümlü membrana yapıştırılarak yerleştirilir.

Uygulama hatalarından dolayı oluşabilecek geniş açıklıklar ve derzler ısı köprüsü oluşturmamalıdır. Ahşap çıtalar arasındaki ilk sıra yalıtım levhaları daha sonraki montaj çalışmaları için üzerinde gezinmek üzere kullanılacaksa, beton tabana mekanik olarak tespit edilerek çalışma güvenliği sağlanmalıdır. Bundan sonra ikinci yalıtım tabakası, daha önce yerleştirilen baskı çıtaları üzerine, "Çatı Tahtasız Mertek Üzeri ROOFMATE PS" bölümünde ahşap kırma çatılar için tarif edildiği şekilde merteklere tespit yapılıyormuş gibi uygulanır. Bu uygulama yöntemi, 180-200 mm kalınlığa kadar ısı yalıtım levhalarının betonarme çatılara uygulamada pratik bir çözüm sunar.
 

 
< Önceki   Sonraki >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB