spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Kağıt Duvar Kaplaması Yazdır E-posta

KAĞIT DUVAR KAPLAMASI :

Geleneksel duvar kaplamaları, örme kağıtlardan yapılan hasır cinsi kaplamalar, evlere yakın zamanlarda girmeye başlayan duvar vinilleri ki bunlar, artık banyo ve mutfaklarımızı da giydiriyorlar, metal duvar kaplamaları ve duvarları gerçek anlamda bizim giydiğimiz giysiler gibi, giydiren duvar tekstilleri. Duvar tekstilleri de kendi içinde ikiye ayrılmaktadır; birinci seçenek, dokuma duvar tekstilleri, ikinci seçenek ise, nonwowen tabir ettiğimiz duvar kaplamalarıdır.
Bir odada hangi çeşit ve hangi renk duvar kaplaması kullanılacağına karar vermek için dikkat ettiğimiz hususlar; odanın hangi amaçla kullanılacağı, büyüklüğü, ışık alma durumu, beraber kullanılacak mobilya cinsi, rengi ve yer kaplamasının cinsi, rengidir.
Örneğin bir yatak odasında veya salonda, bizim tavsiye edeceğimiz duvar kaplaması cinsi, duvar tekstilidir. Çünkü, duvar tekstili, akustik bir malzemedir, konduğu mekanda ses çınlaması ortadan kalkar, kişilerin ses tonu yumuşar ve ortam, daha huzurlu bir atmosfere kavuşur. Eğer, oda fazla ışık almıyorsa, açık renklere gitmekte fayda vardır, fakat yatak odasında tavsiye ettiğimiz renkler genelde yeşil, mavi ve bej tonlarıdır. Çünkü bu renkler insana huzur veren ve dinlendiren renklerdir.
Duvar tekstillerinin bir çeşidi olan nonwovenlar ise, duvar kaplaması alanında yeni bir çığır açma yolundadır. Tamir imkanı olmasının yanısıra yandıklarında zehirli maddeleri etrafa yaymazlar, natürel malzemelerden yapılmışlardır.
Duvar kaplamalarının bir diğer avantajı koku olayının olmamasıdır. Yaklaşık otuz metrekare bir oda, üç saat içinde kaplanmaktadır ve bir hafta boyunca boya kokusu çekmenize de gerek kalmamaktadır. Bunun yanısıra vinil duvar kağıtları, yıkanabilir ve silinebilir. Bundan dolayı da banyo ve mutfaklarda tercih sebebidir.
Yapışkanı sadece duvara sürüp, uygulamak, harcanacak zamanı yarı yarıya azaltmış oluyor.
Evet, gerek kullanım, gerekse estetik açıdan rağbet gören duvar kaplamalarında, muhtelif desen ve renk seçimleri, tamamen sizlerin zevkine kalmış. Geniş ürün yelpazelerine kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Değişik uygulamalar yaparak, seyretmekten bıktığınız alanları, keyifli bir hale getirebilirsiniz.
Duvar kağıdı uygulaması
Çiriş ve kağıtların kesilmesi kağıdınızı yapıştırmak için hangi çirişe ihtiyacınız olduğunu seçeceğiniz yeni duvar kaplamanız belirler. Doğru yapıştırma maddesinin seçilmesi duvar kağıdı işinde en önemli noktadır. Uygun çirişi ararken size ambalajın içinden çıkan prospektüs yardımcı olur.

Çirişin sürülmesinde ilke şudur : çok ince sürmek yerine çok kalın sürün. Gerekirse çirişi her zaman suyla inceltebilirsiniz. Duvar kağıdını keserken yukarıda altı, altta dört santimetre fazlalık bırakmanız önemlidir. Kağıt şeridini arkası yukarıya bakacak şekilde masanıza açın . Ayırma çizgisinden bir duvar kağıdı bıçağıyla ya da makasıyla kesin. İlk kağıt şeridini diğerleri için şablon olarak kullanarak her defasında yeniden ölçüm yapmak zorunda kalmazsınız.

Kesilen şeritleri arka yüzleri yukarıya bakacak şekilde masaya serin. Bu sırıda üst kenarlar solda bulunmalı ve şeritler masanın arka kenarıyla bitmelidir. Sonra en üstteki şeridi ön kenara kadar çekin. Ardından kesim yerini bir fırçayla ortadan kenarlara doğru homojen şekilde çirişleyin.

Şimdi şeridin birleştirilmesine sıra geldi. Alt kenardan iki üç santimetre kadar geriye kıvırın. Sonra şeridi kat kat katlayın. Üstte de iki üç santimetre kadar kıvırın ve ince kenarın çirişle temas etmemesine dikkat edin. Böylece tatsız çiriş lekelerinin oluşması önlenir. Kağıdı çevirirken uzun kenarların tam olarak üst üste gelmesine dikkat edin.

Desenli Kağıtlar
Burada kesme işlemi sırasında desenlerin denk gelmesine dikkat edilmelidir. Her şeridi yapıştırırken, kenarlarda desenlerin birbirine uymasına dikkat edin. Pencere ve kapılardaki küçük alanları da kağıtlarken kağıdın konumuna dikkat etmelisiniz.

Kağıtların Yapıştırılması
Kağıtları yapıştırmaya geçmeden önce, zeminin sabit, kuru ve temiz olmasını sağlamalısınız. Duvarınız zaten pürüzsüzse inceltilmiş bir çiriş sürmeniz yeterli olacaktır. Pencere ve kapı çervrelerinin kağıtlanması: Kağıt kururken çatlakların ve gerilmelerin oluşmaması için kağıtları köşe ve kenarlara tüm genişliğinde yapıştırmamalısınız. Yapıştırmadan önce gerekli genişliği ölçün ve kağıdı ona göre kesin. Düz duvarların kağırlanması: Bir çekül yardımıyla duvarda düz bir çizgi çizin. Bu ilk şeridiniz için işaret çizgisidir. Çirişlenmiş çeridi her iki taraftan sağlam şekilde yukarıdan tutun ve işaret çizgisinin üzerine yerleştirin. Üstte kıvrılmış olan kısmın kıvrık kalmasına dikkat edin. Şimdi şeridi dikkatle aşağıyaa doğru açın; bu sırada kenarın işaret çizgisiyle çakışmasına dikkat edin. Sonra şeridi ortadan, yukarıdan aşağıya ve sonra da kenarlardan yanlara doğru bir duvar kağıdı fırçası yardımıyla dikkatle bastırın. İlk şerit yapıştıktan sonra alt kenardaki fazlalığı kesip alın. Diğer şeritleri yapıştırırken ilk şeride göre hizalayın. Ara sıra, şeritlerinizin tam düşey hizada yapışmadığını kontrol edin.

Kaç rulo duvar kağıdına ihtiyacım var?
Evimin duvarlarına bu sene boya yapmayacağım, duvar kağıdı kaplamak istiyorum...

Kaç rulo duvar kağıdına ihtiyacım var?

Kaplanacak Odanın Çevresi (mt Olarak) 6 10 12 15 18 20 24
Odanın Yüksekliği: 2.10 - 2.35 mt 3 5 6 8 9 10 12
Odanın Yüksekliği: 2.40 - 3.05 mt 4 7 8 10 12 14 16
Odanın Yüksekliği: 3.10 - 4.0 mt 5 9 11 12 17 19 23

 

Rulo Ölçüsü : 10.06 x 0.53 mt
Önemli Takımlar:
Çirişleme: Duvar kağıdı maşası, çiriş masası, plastik kova
Düzeltme: Kurşunkalem, su terazisi, çekül
Yapıştırma: Duvar kağıdı fırçası, duvar kağıdı merdanesi, dikiş rolosu
Fazlalıkların kesilmesi: Üniversal bıçak, duvar kağıdı rayı, duvar kağıdı makası, gerekirse maket bıçağı
İnce işler: Küçük, sivri makas, üniversal bıçak
Ölçme ve hesaplama için: Katlanır metre, şerit metre, hesap makinesi, bloknot
Şeritlerin kesilmesi: Duvar kağıdı makası, duvar kağıdı bıçağı, duvar kaüıdı kesicisi

• DUVAR KAĞITLARI •

Duvar Posterleri, kendinden yapışkanlı bordürler 5 cm'den 25 cm'ye kadar eni olan ithal markaların yaklaşık tamamını bulmanız mümkündür. Yerli bordürlerin tamamı bol çeşit sınırsız desen. Kendinden yapışkanlı folyo dcfix kaplama kağıtları.

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB