spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Ana Sayfa arrow GENEL İNŞ. HİZMETLERİMİZ arrow Seramik arrow web sitesine resim ekleme yolu
web sitesine resim ekleme yolu Yazdır E-posta

sayın bay ve bayan arkadaşlar,

burada web sitenize nasıl resim eklenir? size yardımcı olmak için yayınlıyorum. 

 WEB SİTESİNE  RESİM   EKLEME  YAPMAK İÇİN  İZLENECEK YOL AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR

(WEB SİTENİZİN  YÜKLÜ OLDUĞU DEPO PROGRAMI JOOMLA VERSİYONLARI NA GÖRE)

1-      Web sitenizin içinde kendimize ait ismi olan bir dosya açılmalıdır. Bu dosya nerede olmalıdır? Görelim..Önce Yönetim paneline girmeniz gerekecektir. Bunu sırasıyla anlatalım.

2-      Web site yönetim panel giriş için;

İnternet Explorer tarayıcısına  web site adınızı giriniz. Örnek: http://www.ustaekip.com/administrator  olarak yazıp tıklayınız.

3-      Açılan sayfada Login kutusu çıkacaktır. Buradan username (kullanıcı adınız) ve password (şifre) yazarak altta login e tıklayınız.

4-      Açılan web sayfası size ait yönetim paneli Joomla program depo sayfasıdır.

5-      İlk olarak HOME den control paneline girelim.

6-      Burada Media Manager  kutusunu tıklayalım.

7-      Açılan sayfada web sitenize ait dosyalar mevcuttur. Bu dosyalar kurulum aşamasında kaydedilen dosyalardır. Bunların içinde resimleri barındıran stories dosyasını tıklayalım.bu dosya sitenize ait yaşam öykü hikaye resim geçmiş ve gelecek ile ilgili atacağınız bilgi dosyalarının saklanacağı bölümdür.

8-      Açılan sayfada  alt dosyalar oluşturulmuştur.bunlardan hangisine resim veya bilgi girmek istiyorsak o dosyayı tıklayalım. Örnek referans veya benim web sitemde ustaekip alt dosyasını açalım.

9-      Bu sayfaya resim ekleyerek arşiv saklamak isteyelim. Sırasıyla yapılacak yükleme şöyle olmalıdır.

10-   Sayfa üst sağ kısımda Upload  Create  iptal yardım menüleri vardır. Bunlardan önce Create ye tıklayalım.

11-   Create nin  hemen Alt kısımında    Gözat… kutusu var. Tıklayalım.

12-   Açılan küçük ek sayfada (karşıya yüklenecek dosyayı seç ) adı altında kendi masa üstü bilgisayarınızın  yerel disk(cJ  veya   bellek  çıkarılabilir Disk (h:)  gibi depolarındaki yeni resim veya bilgiyi tıklayalım seçelim. Alt kutudaki aç basalım.

13-   Buradan açılacak sayfa 11. Anlatımdaki   Gözat.. Sol yanındaki boş kutucuğa isim olarak yerleşmiş olacaktır.

14-   Şimdi 10. Anlatımdaki Upload  üstte var olan butona basalım. Birkaç saniye sonra dosya yüklemesi bitecek ve resim olarak buraya depolanacaktır. İşlem başarılı depolama aktarması yapılmıştır. Şimdi asıl buradan nasıl  web de görünecek sayfaya atacağımızı aktaracağımızı inceleyelim. Böylece Bu sayfadan ayrılma zamanı gelmiştir. Nereye gideceğiz?  Yine kontrol panelinin sol üstteki Home  site menu  content help  butonlarından  content  butonuna tıklayalım.

15-   Content alt dosya görünümleri  mausla content üstünde tutunca Açılan ek alt dosyalardan, content by section  ve buradan mausu sağa alınca istenilen dosyanın üzerine gelip, buradanda sağ tarafa istenilen dosya ….ıtems butonuna basılacaktır.

16-   Açılan sayfa bizim resimi ekleyeceğimiz ilgili sayfanın  (varsa alt dosyalar tercihimiz, eğer dosya yeni açılacaksa sağdaki butondan yeni butonu ile dosya açıp buraya gireceğiz.)alt bölümlerini hangisini seçersek  başındaki kare kutucuk a tıklayıp seçelim. Sonra sağ üstte düzenle butonuna basalım.

17-   Burada açıklama varsa (yoksa eğer açıklama yazarak) açıklamanın altına üstüne veya yanına ekleyeceğimiz bir yere mausu tıklayıp üsteki ağaç resimli insert/edit image yi  tıklayalım.

18-   Açılan ek sayfa General  Appearance  Advanced  butonlarından geneal açık olmalıdır.

19-   General buton altında Image URL  karşısına aşağıdaki işlemden kopya yapıştır yapacağız.

20-   17.anlatımda açılan bilgi açıklama ekleyeceğimiz sayfa sağ tarafında  Punlishing Images parameters Meta Info butonlarından Images  butonunu tıklayalım.

21-   Hemen altta Sub-Folder:  altında ince uzun  boşluk sağ kenarındaki ok işaretini açalım.

22-   Açılan sıralı dosyalar  14. Anlatımda depolanan resim veya bilgilerin olduğu depo dosyalarıdır.bu dosyalardan ilgili resim adını  bulup tıklayalım.

23-   Sub-folder  buton üstünde  Glaery Images: buton altında resim adları alt dosyaları sıralanmıştır.bunlardan tercihimizi yaparak seçelim tıklayalım.

24-   Tıklama ile  Sub- folder altında Sample Image: dosya  altında resim gözükecektir.

25-   Bu resim bizim eklemek istediğimiz resim se bunun üstüne mausla sağ tıklayıp url sini  kopyala yaparak bunu  ağaç resmi tıkladığımız açık olan insert/edit ımage kutusunda

Image URL karşısına yapıştıralım.

26-   Buradaki  ımage description (resim adını)ne görmek istiyorsak yazalım

27-   Title  kısmına açıklama kodunu girelim.

28-   Appearance  kutusunu açalım. Burada Dimensions  karşısında resim boyutunu sayfamıza sığacak şekilde  boyutta yazalım.( örnek:  533   x  400 px olarak.

29-   Sonra istenilen ortalama yerleşme vb yapılabilir yada direkt alttaki Insert  butonuna basarak resimi sayfamıza yerleştirmiş oluruz. Sağdaki kaydet butonuna basarak işlemi kaydedelim.

Böylece Başarılı bir şekilde resim bilgi aktarılmış bulunmaktadır.

  Not: anlatım daki eksik vb atladıklarım için affınıza sığınıyorum amacım bu bilgiyi başka isteyenlere aktarmak ve paylaşmaktır.4  gün internet araştırmakla öğrenerek, kendi siteme resim eklemeyi başardım. İnternetten  bilgisayardan az çakan birisi olarak ancak bu kadar yazarak yardımcı olmaya çalıştım.

                                                                      saygılarımla

                                                           Kamil BAYBURTLUOĞLU

                                                            İnşaat yüksek teknikeri

                                                             Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
< Önceki
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB