spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Ana Sayfa arrow TAŞERONLAR arrow Çatıcı (İzolasyon) Ustası
Çatıcı (İzolasyon) Ustası Yazdır E-posta

ÇATI USTASI (KALIP / KİREMİT / İZOLASYON) :

Her türlü çatı sorunlarınız için web sitemizin iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.fiyat teklifi ve alternatif çözümler için sizin sorunlarınıza çözüm bulmak için bekliyoruz.

Her türlü yapı çatısının tecrübeli eller tarafından inşa edilmiş olmasının birinci 
kural olması gerektiği ne zaman anlaşılır acaba? Çatının kasırgada uçmayacak sağlam direk ve çapraz payandalarla birbirine bağlanması, bu direklerin beton zemine takoz ve çivi ile montajı gerektiği, mahya ve direklerle, çelik lamalarla 
bağlanması, çatı meyilinin bölgelere göre yapılması şartı, derelerdeki meyilin 
şapının yağmur iniş borularına doğru uygun meyilde yapılması ve su izolasyonunun hatasız, amacına uygun malzeme ile yapılması, kiremit vb. örtünün tekniğine uygun döşenmesi , çok beceri ve tecrübe gerektiren bir ustalık sonucu olmaktadır. İyi bir usta sertifikalı ve çıraklıktan yetişmiş olmalıdır.
 
 

ÖRNEK: Kişi (Usta!), çatıda derelerin meyilini iyi yapamamışsa, su tecriti zamanla
biriken suyla sertleşir ve delinir. Buraki nem, döşeme altına geldiğinde masraf katlanır.


Tüm binalarda kaba inşaat yapılırken ucuza yapılan malzeme ve işçiliklere 
baktığımızda binanın çatısında kavak veya inşaattan artan kötü malzeme ile iş yapıldığı gerçeği vardır.Bunun sonunda bina kullanım süresinde daha ilk yıllarda çatıdan problem gelmeğe ve çatı katlarına kabuslar yaşatmaya başlamıştır.Hatta fiyatının düştüğü zamanından çok daha uzun sürede müşteri bulamadığı olmuştur.Halbuki çatı katları da diğer alt katlar gibi olup, farkı üstte olmasıdır. Eğer çatıda sorun olmasını istemiyorsak malzeme ve işçilikte kaliteli olmalıdır. 
ÖRNEK :
çatı karkas ağaç işçiliğinde mahya ile direk usulune uygun çakılmamışsa 
Mesela direk altındaki takoz aymış veya çivi patlatmışda önemsenmezse,deprem sarsıntılarında takoz ayrılıp direğin altından çıkarsa direk havada durmayacağı için boşluk yapar veya çöker bu durum neticesinde kiremit örtüsü bozulur,kaymasına sebep olunca da yağmur alt kısma intikal ederek çürüme ve rutubet başlatır.Sonuç olarak çatı artık elden geçmesi gerekir ve masraf gerektirir. İşte birçok nedenlerden dolayıdırki iyi bir usta buna fırsat vermez. 
ÖRNEK :
Çatı örtüsü işçiliğinde en üst mahya altındaki kiremit altı örtüsü(su izolasyon 
muşambası) usulune uygun örtülmemişse, yani binmeleri az ise mahya harcının zaman içinde çatlaklarından su alması altına su rutubet vermesi anlamına gelir.Yada dere kenarlarında,baca diplerinde baca çinkosu ile nasıl aktarma yapması gerektiği, ustalık isteyen konulardır.. 
 

 
< Önceki   Sonraki >
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB